Canlı Yayında Etkili Konuşma

Televizyonların haber programlarına bağlanan konukları izlediğinizde bir gün benim de bir kanala bağlanıp konuşmam gerekir dediğiniz oldu mu? Şimdilik olmasa da ileride olabilir diyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

Bir haber programına bağlanıp sizden sorulan soruları yanıtlamanız istendiğinde yapabileceğiniz en iyi hazırlık, öncelikle yapımcı ve sunucuyla önceden konuşup, yapacağınız konuşmanın ayrıntılarını paylaşmak olmalı.

Mülakatınızın sohbet havasında olmalıdır, ancak etkili konuşma yapabilmeniz için ince ayrıntılar bulunmaktadır:

Yayından önce konuyla ilgili notlar hazırlamalı, konunun en can alıcı unsurlarını belirlemeli, yapımcıyla mülakatın giriş kısmında nelerin konuşulacağını ve sorulacak soruları öğrenmeli, telefon vb. parazit yapabilecek cihazlarınızı uçak moduna almalı, boğazda oluşabilecek uygunsuz durumlara tedbir amaçlı yanınıza bir bardak su almalısınız.

Yayın sırasında, çevrenizdekilerle iletişiminizi kesmeli ve sakinliğinizi korumalısınız. Konuşmanızın çok uzun olmamasına özen göstermeli, genel nitelikteki sorulara cevap vereceğiniz zaman aldığınız notları kullanmalı, sunucunun hazırlıklı olmadığınız konularda soru sorabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Sesinizin şiddet ve tonuyla, konuşma hızınıza dikkat etmeli; yayıncı kuruluşun kimliğine ve haberin niteliğine saygılı olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Yayın tamamlandı ve bir “Oh!” dediniz. Ancak henüz bitmedi.

Yaptığınız mülakatı mutlaka dinlemeli ve yaptığınız hatalardan ders çıkarmalısınız. Kendinizi eleştirirken çok acımasız olmamalı, yapılan her konuşmanın bir öncekinden daha iyi olduğunu ve herkesin formunda olmadığı günler olabileceğini düşünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir