Soluğun Doğru Kullanımı

Beğenilme Seviyesi

9 İlginç

10 Yararlı

10 Okunma Durumu

10 Kişisel Gelişim

Yorum yazarak beğenilme düzeyini belirleyebilirsiniz.

Diksiyonun temelinde, soluğun doğru kullanımı, bir başka deyişle soluğun dizginlenmesi bulunmaktadır. Soluğun dizginlenmesi, tam zamanında yeterli ölçüde soluğun alınması ve alınan bu soluğun sesletimde (okuma ya da konuşma) azar azar verilmesidir. Soluk sakin, derin, düzenli, çabuk ve gürültüsüz alınmalıdır.

Soluk alırken dikkat edilmesi gereken 2 kural vardır. Bunlardan ilki, omuzlar ve göğsün üst kısmının hareket etmemesi; diğeriyse, karın kaslarıyla karnı dışa doğru biraz iterek alçalan ve genişleyen diyafram kasına yeterli boşluğun sağlanmasıdır.

Konuşmayı gerçekleştiren organların yapısı, nitelikleri ve işleyişi Fizyolojik Sesbilim adı altında incelenmektedir. Konuşma işlemi, çeşitli organlarımızın ortaklaşa işleyişiyle gerçekleşir. İnsan dilinin sesleri, akciğerlerden gelen soluğun gırtlakta tını oluşturması, bu tınının ağız ve burun boşluğunda şidetlenmesi ve ağız içinde bulunan konuşma organlarının farklı biçimleriyle birbirinden farklı seslerin oluşumuyla gerçekleşmektedir. Bu seslerin birleşimiyle de seslemler ve sözcükler oluşur. Görüldüğü gibi, konuşmamızın temelinden solunum aygıtımız bulunmaktadır.

Solunum aygıtının asıl görevi, vücuda oksijen sağlamak, içerdeki karbondioksit ve su buharını dışarıya atarak yaşamayı sürdürmektedir. Ana organı akciğerlerdir. Akciğerler karın ve göğüs boşluğunu ayıran diyaframın üstündedir. Her iki yandaki kollarıyla soluk borusuna bağlanırlar. Bronş denen anakollar akciğerler içinde birçok kola ayrılırlar. Gittikçe çoğalıp küçülen bu dallara bronşçuk denir. Uçlarında hava kesecikleri vardır. Alınan havayla hava kesecikleri dolar ve akciğerlerin oylumu büyür. Verilen havayla boşalıp küçülür. Soluk alırken göğüs kasları, verirken karın kasları ve diyafram hareketlenir.

Tekrar konunun başına dönecek olursak, fizyolojik olarak konuşmamızı akciğerlerden gelen soluğun gırtlakta ses oluşumu ve bu oluşan sesin de ağız içindeki organlarda anlamlı seslere dönüşümüyle gerçekleştiririz. Akciğerlerin alt kısmı, üst kısma oranla 3 kat daha geniş hacme sahip olduğundan ve konuşma sırasında soluğun azar azar verilmesine olanak sağlayan en önemli kasın diyafram kası olmasından dolayı soluğu akciğerlerin alt kısmından almalıyız. Bunun için de soluk alırken dikkat edilmesi gereken 2 kural bulunmaktadır. İlki omuzların yükselmemesidir ki, omuzların yükselmesi soluğu akciğerlerin üst kısmından aldığımız anlamına gelmektedir. İkincisiyse, soluk alma sırasında karın kaslarıyla karnın dışa doğru biraz itilmesidir.

BU KONUYLA İLGİLİ BAZI EĞİTMENLERİN VE İNTERNETTEKİ BAZI YAZILARIN; “SOLUĞU AKCİĞERLERE DEĞİL DİYAFRAMA ALMANIZ GEREKİR” GİBİ İÇERİKLER AKTARDIKLARI GÖZLENMİŞTİR. TAMAMIYLA YANLIŞ VE BİLİMDEN UZAK BİLGİLER OLUP, BU YORUMLARI UYGULAMANIZ DURUMUNDA SOLUK ALMAYI YANLIŞ EDİNMİŞ OLABİLİRSİNİZ.

KONUYLA İLGİLİ BİR BAŞKA ÖNEMLİ KONUYSA, DİYAFRAM KASINIZI KULLANMA KONUSUNDA DENEYİMLİ VE UZMAN BİR EĞİTMENDEN DESTEK ALMANIZI ÖNERİRİZ. YANLIŞ YAPACAĞINIZ UYGULAMALAR AYNI ŞEKİLDE YANLIŞ EDİNİMİNİZE NEDEN OLABİLİR.

Soluğu alırken, dikkat etmeniz gereken 5 nitelik bulunmaktadır: 1. Sakin, 2. Derin, 3. Düzenli, 4. Çabuk ve 5.Gürültüsüz soluk alınmalıdır.

Özellikle 4. ve 5. nitelikler toplumumuz tarafından yaygın yapılan yanlışlardır.

Topluluk karşısında konuşurken heyecanlananların da öncelikle doğru soluk almayı bilmesi ve diksiyon kurallarına uyması gerekir.

Etiketler

14 Yorum

 • batuhan dedi ki:

  Arkadaşlar çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı..ancak;uygulamalı ders alınması gerektiğini düşünüyorum..Yanlış eğitimle sesimizi çok daha yetersiz hale getirebiliriz..O yüzden kesinlikle birebir ders alınması tarftarındayım..Çok daha doğru ve etkili olacaktır..Teşekkür ederim!!…

 • Kursunuza ilk başladığımda doğrusu bu kadar verim alabileceğim kanaatinde değildim. Fakat verilen eğitim teknikleri ile birlikte değerli hocalarımızın bilgi ve donanımı beni inanılmaz şekilde şaşırtmıştır. Aldığımız eğitim, kurs içindeki yaklaşım ve ilgi inanılmaz şekilde beni mutlu etti. Sürekli konferanslara ve seminerlere katılmam nedeni ile bazı teknik sorunlar yaşamakta, konuşma konusunda biraz öz güven eksikliği yaşamaktaydım. Fakat şuanda aldığım eğitim ile kendime olan güvenim, sunum ve kullandığım cümle yapıları ile akıcı konuşma sayesinde sorunlarımın büyük bir bölümünü halletmiş bulunmaktayım. Biz öğrenci ve kursiyerlerinize yönelik gösterdiğiniz başta sabır, sevgi, ilgi ve alakadan ayrıca emeklerinizden dolayı sonsuz teşekkürleri bir borç bilirim. Hepinize özellikle değerli hocalarımıza verdiği katkı ve destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bütün katılımcı arkadaşlara da eğitimleri boyunca başarılarının devamını temenni ediyorum. Saygılarımla.
  Diksiyon.Org

 • kemal dedi ki:

  Bu heyecan beni konuşma yapmaktan korkutuyor. Ne yapmalıyım…Çok heycanlanıyorum her hangi birisiyle konuşsam dahil

 • massaro dedi ki:

  Benim sorum da nefesi doğru kullanamamak. Topluluk önünde konuşurken veya karşımdaki kişiye sesli kitap okurken heyecanlanma ve nefesim kesilme durumları oluyor. Tek başımayken hiç bir sorun yok,her şey gayet normalken başka kişiler olduğu zaman işin rengi değişiyor.Ayrıca konuştuğum konuya çok hakim olsam da yinede aşırı derecede heyecanlanıyorum. Ne yapmam gerekir ne önerirsiniz.

 • eylül dedi ki:

  öncelikle teşekkürler çünkü en azından derdimizin çaresi buradaymış.Bende yukarıdaki bir kaç yorumu kendime çok yakın buldum öyle ki heyecan ciddi bir problem…Bunu yenersek zaten çözüm kendiliğinden gelmiş olacaktır diye düşünüyorum.Ayrıca uygulamalı olmalı ki çözüm olabilsin.

 • burhan öztürk dedi ki:

  konusurken özellikle yavaş sakin anlasılır bir biçimde konusmaya calısıyorum ama bazen kendimi kaybediyorum anlasılır oldugum halde çok hızlı konusuyorum çogu zaman bu duruma nasl bir care önerirsiniz???

 • hatice dedi ki:

  ben diksiyon kursuna yeni başladım.öcelikle doğru nefes alıp verme üzerinde durdu kurs hocamız.Yukarıdaki bilgileri de okuduktan sonra iyiki böyle bir kursa başlamışım diyorum…bütün kelimeleri hakkını vererek ve son harflerini de yutmadan konuşmaya çalışmak gerekiyor daha etkili ve dinlenebilir konuşmak için,ben daha başındayım ama herkese de tavsiye ediyorum eğitim almalarını….çünkü cagımızın sorunu olan stresle baş edebilmenin yolunun dahi doğru soluk alıp vermekten geçtiğini öğrendim….Sadece okumak değil uygulamak da önemli…

 • hatice dedi ki:

  ben diksiyon kursuna yeni başladım.öcelikle doğru nefes alıp verme üzerinde durdu kurs hocamız.Yukarıdaki bilgileri de okuduktan sonra iyiki böyle bir kursa başlamışım diyorum…bütütn kelimeleri hakkını vererek ve son harfleri de yutmadan konuşmaya çalışmak gerekiyor daha etkili ve dinlenebilir konuşmak için,ben daha başındayım ama herkese de tavsiye ediyorum eğitim almalarını….çünkü cagımızın sorunu olan stresle baş edebilmenin dahi doğru soluk alıp vermeden geçtiğini öğrendim….Sadece okumak değil uygulamak da önemli…

 • bahadır dedi ki:

  çok teşekkür ederim,elinize sağlık…

 • Gözde dedi ki:

  Aynı şekilde benimde sorunum yorum yapan arkadaşlarla hemen hemen aynı bu heyecanlanma duygusundan kurtulmak istiyorum artık. Toplum içinde konuşurken kalp atışlarım ani bir atakla hız yapıyor ve karşımdakine kendimi ifade edemiyorum ya da yanlış anlatıyorum kendimi yardımcı olabilir misiniz;?

 • yasin dedi ki:

  benimde sorunumun hızlı konusmak ama eminimki nefes alıp vermekle yada doğru zamanda alıp verememekten kaynaklanıyor.bir önceki arkadas gibi ilk karsılastığım kişi beni anlamakta gucluk cekiyor vede hocalarımla konusurken arkadaslarıma nazaran biraz daha zorlanıyorum kelimeler ağzımda boğulup gidiyor sanki.şimdiden yardımlarınız için teşekkur ederim

 • Mesut dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler çok yararlı lakin yeterli değil bence. Yani tamamıyla sorunumuza deva olamadı. Benim sorunum da nefesi doğru kullanamamak. Topluluk önünde konuşurken veya karşımdaki kişiye sesli kitap okurken heyecanlanma ve nefesim kesilme durumları oluyor. Tek başımayken hiç bir sorun yok,her şey gayet normalken başka kişiler olduğu zaman işin rengi değişiyor.Ayrıca konuştuğum konuya çok hakim olsam da yinede aşırı derecede heyecanlanıyorum. Ne yapmam gerekir ne önerirsiniz.

 • Kerem Hunca dedi ki:

  Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Tesekkurler .
  Benim sorunumda Acaba Nefes alıp Vermekten mi Kaynaklanıyor Ben yakın Cevremdeki arkadaslarım ve ailem cok hızlı konustugumu söyluyorlar ama ben farkında değilim benimle ilk kez karsılasan biri neredeyse beni hic anlamıyor ve aval aval suratıma bakıyor bu sorunumda diksiyon dersi almam bu sorunu giderebilir mi ?

 • serdıl dedi ki:

  güzel ama toplum da konuşurken heyecanlanmamak mümkün dür tabi ama bu toplumda konuşmak ve heyecanlanmamak alışkanlık olmalı vetabi dedğiniz de okiş dirve dediğinzi deniğecem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir