Türkçe Yazıldığı Gibi Okunmaz.

Beğenilme Seviyesi

8 İlginç

10 Yararlı

9 Okunma Durumu

10 Kişisel Gelişim

Yorum yazarak beğenilme düzeyini belirleyebilirsiniz.

Türkçe, yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Tüm dünya dillerinde olduğu gibi, Türkçe’de de standart konuşma dili kuralları bulunmaktadır. Aşağıda, bu kuralların bazılarına ilişkin açıklayıcı bilgiler ve örnek sözcükler bulacaksınız:

Kaynaşma ünsüzlerinden <y>, eylem köklü bir sözcükte bulunuyorsa konuşma dilinde kendisinden önceki ünlü daralır.

Örnek:

arayan – arıyan,

gelmeyen – gelmiyen,

olmayan – olmıyan,

görmeyen – görmiyen gibi.

Gelecek zaman eki [AcAk], konuşma dilinde c’den önceki ünlünün daraltımıyla sesletilir.

Örnek:

yapacak – yapıcak,

gelecek – gelicek,

olacak – olucak,

dönecek – dönücek,

duracak – durucak,

gülecek – gülücek gibi.

Kaynaşma ünsüzü <y> ile gelecek zaman eki [AcAk] birlikte kullanıldığında, konuşma dilinde <y>’den önceki ünlü daralır, y ile c arasındaki ünlü düşer.

Örnek:

arayacak – arıycak,

gelmeyecek – gelmiycek,

olmayacak – olmıycak,

görmeyecek – görmiycek,

duymayacak – duymıycak,

bükülmeyecek – bükülmiycek gibi.

Ulama: Bir sözcük ünsüzle bitiyorsa, onu izleyen sözcük ünlüyle başlıyorsa, durak yoksa ya da ulamanın etkisiyle anlam farklılığı olmuyorsa, ünsüzle ünlüyle birleştirilerek sesletilir. Daha sonra, öğretmenin örnekler yazıp ulama yapılacak yerlerin altını çizmesi.

Örnek:

kalem almak,

top oynamak,

çay içmek,

ekmek almak,

dün akşam,

sonuç olarak.

Türkçede bazı sözcüklerde ses düşmesi görülebilir. Bunlardan bazıları şunlardır: Burada, şurada, orada, nerede, içeride, dışarıda. Bu sözcüklerin okunuşları burda, şurda, orda, nerde, içerde, dışarda biçimindedir.Haber metinlerinde, resmi ya da bilimsel nitelik taşıyan metinlerin aktarımında bu kural uygulanmaz.

30 Yorum

 • didar dedi ki:

  bende diksiyon.orgde spikerlik eğitimi alıyorum… 8 haftadır eğitim alıyoruz ve bizler sürekli diksiyon üzerine eğitim aldığımız için gerçekten zorlanıyoruz… ben çok iyi Türkçe ve İstanbul ağzıyla konuştuğumu sanardım buraya gitmeden önce fakat Türkçe yazıldığı gibi her zaman okunmuyormuş.. ve ğ bizde duruma göre değişir ki genelde yok sayıyoruz duruma göre önceki harfi 1 2 birim aralığında uzatıyor… e i durumunda ise y ye dönüşüyor. ben her gün farklı metinler okuyorum ama zaman ve eylemlerde hala zorlandığım oluyor henüz 8 haftam daha var umarım kurs bitiminde bende dile ve diksiyona hakim olurum…

 • Samet dedi ki:

  Diksiyon Kursu’na girebilmek için, orta okul mezunu olmak gerekir. Çünkü, size orta okul diplomanızı soruyorlar. Ya da, diploma alamadıysanız; öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu yüzden, 15-70 yaş herkes bu kursa katılabilir. Bende bu Cumartesi günü gideceğim. Çok heyecanlıyım, bakalım nasıl olacak. 5 haftalık bir süreç bu. Daha sonra, oyunculuk eğitimi almak istediğim için; oyunculuğa geçeceğim. Sadece Diksiyon Eğitimi almak isterseniz; 5 hafta sonunda katılım belgenizi vereceklerdir. Herkese başarılar dilerim.

 • burcu dedi ki:

  diksiyon.orgde spikerlik eğitimi almış birisi olarak, çok iyi bir kurs diyebilirim. Eğitim kadrosu çok iyi, büyük üstadlardan eğitim alıyosunuz ve kurs bitiminde bunun faydasını hemen farkediyorsunuz. Eğitim almayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim…

 • fatih dedi ki:

  Öncelikle herkese merhaba geçen sene diksiyon.orgden diksiyon ve spikerlik dersleri aldım çok memnun kaldım zaten bu eğitim kadrosundan ders alıp memnun kalmamak elde değil başka kurslara giden arkadaşlarımda oldu ama hiç birisi benim kadar memnun kalmadı. Teşekkürler Diksiyon.Org ..

 • zeynep bakıcı dedi ki:

  Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Benim heyecan problemim var toplulukta,birebir diologlarda konuşmakta zorlanıyorum.Acil sizden destek almam gerekli kursa gelmem şuan için mümkün değil ama en kısa sürede gelmek istiyorum.

 • Hüsniye Abay dedi ki:

  vermiş olduğunuz bilgiler için cok teşekkür edıyorum

 • Hediye dedi ki:

  bende bugünden sonra diksiyon kursuna yazılmayı düşünüyorum herkese teşekkürler…

 • kadriye dedi ki:

  diksiyon , telaffuz çok önemli olgular diyalog kurmada o kadar eksiklerimiz var ki aslında ne kadar anlaşıldığımızı düşünsek de maalesef doğru anlaşıldığımızı söyleyebilmek çok güç herkes almalı diksiyon kursu.

 • ahmet dedi ki:

  çok güzel bir site 😀

 • cemal dedi ki:

  Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ü bir borç bilirim harika bir proje bu projeyi genişleterek
  farklı illerde faaliyete geçirirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

 • dilara dedi ki:

  Bende bugünden sonra diksiyon kursuna yazılmayı düşünüyorum herkese teşekürler

 • Kamil AK dedi ki:

  Daha önce farklı kurslardan eğitim adı altında çok zaman kaybettim, zaman dışında para da kaybettim. Diksiyon.Orgnden ders alan arkadaşlarımdan duyduğum ; ticari amaç gütmeden eğitim veren tek kurum olduğuydu. İş yerimden programım hazırlanır hazırlanmaz ordayım.

 • merve dedi ki:

  merhaba bu yaziyi okuyunca türkce hakkinda bircok seyi bilmedigimi anladim. Fakat diksiyon kursuna gidenlere bir sorum olacak kursa kac yasindan buyukler gidevbiliyor ?

 • cemile kurt dedi ki:

  ben diksiyon dersi almak istiyorum lise mezunuyum bu eğitimi almam bana yeni iş fırsatları sunabilir mi yoksa sadece üniversite mezunları için mi iş bulmada fayda sağlıyor

 • nurten dedi ki:

  merhabalar,
  öncelikle böyle bir sitede emeği geçen herkese teşekkürler,
  ben yıllardır diksiyon konusunda problem yaşamaktayım akıcı konuşamıyorum bazı harfleri çıkartırken zorlanıyorum kimi zaman o kelimeyi söyleyemeyeceğimi anlayıp yutuyorum ya da çok hızlı konuşmaya başlıyorum bu da doğal olarak konuşmamı anlaşılmaz kılıyor, kekelediğim de oluyor. bütün bunları Diksiyon.Org akademisine giderek çözmem mümkün mü acaba kursa katılan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok sevinirim

 • Göz Tansiyonu dedi ki:

  Merhaba,
  Türkçe bildiğini düşünen çok sayıda; Türkçe bilmediğini bilen insan sayısının ise nâdir olması ne kadar ironik değil mi 🙂

 • eren dedi ki:

  bende bugünden sonra diksiyon kursuna yazılmayı düşünüyorum herkese teşekürler

 • Yeliz Koç dedi ki:

  Merhabalar 😉
  Öncelikle Diksiyon.Org hakkında vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşşekür ederim.Bende bu kursa yazılıp ”DİKSİYON_ETKİLİ VE GÜZEL KONUŞMA” üzerine eğitim almak istiyorum.Bu eğitimin hem günlük hayatımda hem iş hayatımda benim için çok faydalı olacağı fikrindeyim.Şu an bir lastik şirketinde sekreter_danışman olarak görev yapmaktayım.Sürekli olarak telefonla olsun birebir olsun müşterilerle irtibat halinde olduğum için bu eğitimin benim için gerekli olduğunu düşünüyorum.Ve en kısa zamanda bu konuda daha net bilgi almak için bu eğitim merkezini ziyaret edeceğm.Güzel bir ”TÜRKÇE” kullanmak dileğiyle sonsuz teşşekkürlerimi iletiyorum… 🙂

 • nur dedi ki:

  o kadar gzl anladım ki diksiyon nedir şu andan itibaren toplum içerisinde konuşurken herkes kendisine beni örnek alacak sonsuz tşk ler…

 • GÜL dedi ki:

  SAYFAYI HAZIRLAYANLARA ÇOK TŞKLERİMİ SUNARIM…BENDE DİKSİYON KURSUNA GİDİYORUM VE SPİKER OLMAK İÇİN ŞİMDİDEN TEMELLERİMİ ATIYORUM..İNŞALLAH HERKES İSTEDİĞİ MESLEĞİ OLUR.. BU BİLGİLERİ DİKSİYON KURSUNDA GÖRMÜŞTÜM.BENCE HERKESİN DİKSİYON KURSU GÖRMESİ ŞART ÇÜNKÜ LİSEYE GİDEN BİRÇOK ÖĞRENCİ DOĞRU DÜZGÜN 5 CÜMLE KURAMIYOR..

 • Neslihan özer dedi ki:

  Ben de diksiyon kursuna gidiyorum. Keşke daha önceden gitseymişim. Bilmediğim ve yanlış bildiğim ne kadar çok şey varmış. Bu bilgiler diksiyon kursunun çok kısa bir bölümü.Soluk alma, ses kullanımı, vurgu,…..

 • erkan dedi ki:

  bu bilgileri bize verdiğiniz için çok teşekkür ederim

 • belkıs dedi ki:

  verdiginiz bilgşler için teşekkür ederiz sayenizde oyunculugu ögreniyoruz..

 • nazomer dedi ki:

  herşey için öncelikle tşk ler acaba video tarzı diksiyon ve akıcı kanuşmayla ilgili videolar var mı

 • Umut dedi ki:

  Sayfanıza girdim ve aktardığınız bilgilerden yararlandım. Emeği geçen herkese (bilgileri hazırlayan uzmanlardan, siteye yerleştiren arkadaşlara kadar) teşekkür ederim. Sayfanızın linkini facebook’taki gruplar aracılığıyla binlerce insana ulaştırdım.

 • selin dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 • Mehmet Çetin dedi ki:

  Öncelikle böyle yararlı bir siteyi hazırladığnız için emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Ben, Diksiyon.Org’nin Ankara Şubesi’nde diksiyon, spikerlik, seslendirme derslerine katıldım. Vurgu deyince Rüştü Asyalı’nın dersi derim. Artık söylediğim her şeyde o dersi hatırlayarak daha dikkatli oluyorum.

 • Esin Aydın dedi ki:

  Ben de Diksiyon.Org’de diksiyon eğitimi aldım. Gerçekten de şu ana kadar Türkçe’yle ilgili hiç birşey bilmiyormuşum, dedim. Sadece burada yazılanlar değil, örneğin, yazacağım yazılır, ama yazıcaam okunur. Gelmeyeceğim yazılır, gelmiyceem okunur. Değil yazılır, diil okunur. Hatta vurguyla ilgili Altan ERKEKLİ’nin dersi hayatımın en güzel dersiydi.
  Siteyi hazırlayanlara ayrıca çok teşekkürler…

 • Dursun Ekin dedi ki:

  Ben Diksiyon.Org Akademilerinde diksiyon dersi aldım şöyle söyleyebilirim. Sade ve sadece burada yazanlar değil diksiyon. Çok değerli akademisyen insanlar dersimize geldiler çok yararlı buldum diksiyon eğitimini. Bu sitede diksiyon konuları bilgilendirmek için yazılmış iyi bir akademisyen ile birlikte çalışmanızda yarar var.

 • Ceyda Güneş dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkürler. Acaba bu bilgileri konuşmamda da uygulayabilmem için diksiyon kursuna gitmem gerekli midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir